• تستهای غیر مخرب بتن۱۳۹۷/۱۰/۳۰

 • تست های غیر مخرب بتن  (N.D.T) چیست؟
  بررسی دوره ای برای کنترل کیفیت سازه های بتنی مانند سازه های بتنی به کار رفته در پالایشگاه ها ،اسکله ها ،پل ها،نیروگاه ها و سد ها اهمیت بالایی دارد بخصوص این که روند تخریب در این سازه ها بسیار نامحسوس میباشد؛ لذا درهر 6 ماه یکبار نیاز است تا بتن را را از جهات مختلف تست کرده و در صورت  مشاهده هرگونه اشکال  نسبت به تعمیر و ترمیم آن اقدام نمایند.تست های غیر مخرب آمون هایی هستند که برای انجام آنها نیازی به تخریب قطعه و یا نمونه برداری نیست و میتوان بدون آسیب به قطعه یا نمونه مورد آزمایش پارامترهای متلفی را اندازه گیری نمود.
  در زیر با چند نمونه تست غیر مخرب بتن آشنا میشویم.
    تست  هافسل بتن مسلح :
  این تست برای بررسی خوردگی فولاد مدفون در  در بتن  انجام میگیرد؛ به این صورت که با استفاده از یک ولتمتر و الکترود  و با اتصال قطب مثبت به الکترود و قطب منفی به میلگرد اختلاف پتانسیل میان بتن و میلگرد  بدست می آید.
  نتایج بدست آمده از این تست را با توجه به نوع الکترود به کار رفته طبق استاندارد مشخص میکنند.
    تست کربناسیون بتن :
  از این تست برای اندازه گیری  وضعیت سازه از نظر کربناسیون و پیش بینی خوردگی بر روی بتن سخت انجام میگیرد.
    تست التراسونیک بتن :
  یک روش مناسب برای اندازه گیری کیفیت یکنواختی ،مقاومت فشاری و تخمین عمر ترک در بتن است.
    تست چکش اشمیت بتن :
  روشی برای اندازه گیری مقاوت فشاری بتن و همچنین سختی سطح بتن است.
    تست اسکن میلگرد در بتن مسلح :
  در این تست محل آرماتور و  ضخامت بتن به کار رفته در اطراف آن به وسیله امواج الکترو مغناطیس محاسبه میشود.
   
  تست التراسونیک  بتن چیست؟
  همانطور که در بالا اشاره شد تست التراسونیک یا تست اندازه گیری سرعت پالس التراسونیک به مهندسان اطلاعات لازم جهت بررسی روش های تعمیرات و بازسازی سازه های بتنی را میدهد.
  عملکرد تست التراسونیک بر پایه صوت است و با توجه به هزینه مناسب و نتیجه دهی سریع آن در بین متخصصان بتن از محبوبیت خاصی برخوردار است.
   
  تست التراسونیک بتن چگونه عمل میکند؟
  یک منبع فرستنده با ایجاد یک پالس التراسونیک با فرکانسی در محدوده 50 هرتز در یک سمت نمونه  بتن در حال تست قرار داده میشود ،سمت دیگر آن یک گیرنده داریم که پالس ارسالی توسط فرستنده را دریافت میکند و با توجه به زمان  عبور پالس و همچنین داشتن طول نمونه  میتوان سرعت آن را محاسبه نمود.سرعت عبور پالس به ویژگی هایی نظیر چگالی و الاستیک بتن رابطه ای مستقیم  دارد.سرعت پالس میتواند به عواملی همچون طول نمونه بتن ،مسلح و غیر مسلح بودن بتن و رطوبت  بتن بستگی داشته باشد.تست التراسونیک بتن برای نمونه هایی موثر است که ابعاد آنها از طول موج پالس ارسالی(80 میایمتر) بزرگتر باشد. در صورت استفاده از سنگدانه‌های حداکثر ۲۰ میلی‌متری برای طول حداقل ۱۰ سانتی‌متر و یا سنگدانه‌های ۴۰ میلی‌متری برای طول حداقل ۱۵ سانتی‌متر، می‌توان از تاثیر طول مسیر صرف نظر کرد.
  در محیط هایی که رطوبت زیاد است سرعت پالس التراسونیک افزایش می یابد در نتیجه  در نظر گرفتن عامل رطوبت در این تست از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین دما نیز میتواند اثر باعث کاهش سرعت پالس الکترو مغناطیس شود.
   
   
   
   
   
  تست بتن ، تست غیر مخرب بتن ، آزمایش بتن ، N.D.T , NDT ، تست التراسونیک بتن